Načrt potovanja po zahodu ZDA
S klikom na zemljevid se vam odpre podroben načrt poti v programu Google Maps
Za lažje načrtovanje vašega potovanja po prelepem Zahodu ZDA smo vam sestavili okviren 2-tedenski program potovanja. Ker se okusi in zanimanja seveda razlikujejo, jemljite ta program samo kot okviren predlog, kaj je po naših lastnih izkušnjah iz desetih potovanj po tem delu ZDA v zadnjih 20-ih letih najbolj zanimivo za videti, kaj se lahko tudi izpusti in koliko vožnje je možno opraviti v enem dnevu. 2 tedna je za to turo nek minimum, idealno bi bilo 3 tedne, z dodatnimi dnevi za oglede narodnih parkov in velikih mest. Za začetno točko smo vzeli San Francisco, do katerega so pogosto na voljo najugodnejše letalske povezave iz bližnji letališč, krožno pot pa lahko začnete tudi na mednarodnih letališčih v Los Angelesu, Las Vegasu in San Diegu, lahko pa tudi pot začnete na enem letališču in končate na drugem (recimo kombinavija San Francisca in Los Angelesa).
S klikom na dan se vam odprejo podrobnejši podatki o turi.
Pristanek na letališču San Francisco International Airport (SFO), običajno v pozno popoldanskih urah po lokalnem času oz. že po polnoči po slovenskem času (časovna razlika je 9 ur, ob 16:00 po lokalnem času je v Sloveniji že 1h ponoči), najem avtomobila na letališču (sledite tablam “Rental Car center” do AirTrain Blue Line – brezplačnega avtomatskega vlaka – ki vas pripelje so parkirne garaže, v katerem so poslovalnice vseh večjih agencij za najem vozil, več informacij TUKAJ. Rezervacijo avtomobila obvezno opravite že od doma, nekaj nasvetov v prispevku Najem avtomobila v ZDA – splošne informacije. Ker boste po dolgi vožnji zagotovo utrujeni priporočamo spanje blizu letališča, ki je locirano južno od San Francisca v mestu z imenom San Bruno.
Zaradi časovne razlike se boste zagotovo zbudili že sredi noči po lokalnem času, zato kar brez strahu v avto in se odpeljite do bližnje trgovine Safeway, ki je odprta 24h in si v njej nakupite nekaj hrane in pijače za na pot. Potem se lahko vrnete v motel na zajtrk, izpraznite sobo in se odpravite na jutranji ogled mesta – priporočamo ogled razglednih točk, ki jih najlažje obiščete z avtom – vožnja čez most Golden Gate do razgleda na drugi strani mosta, vožnja po zaviti ulici Lombard street, … V popoldanskih urah zapustite San Francisco in se odpravite prespat v 2h oddaljeno mesto Merced,
Priporočamo zgodnji jutranji odhod v smeri narodnega parka Yosemite. Ob vstopu v park si kupite letno vstopnico v narodne parke, ki stane 80$ (okoli 63€), ki se vam hitro izplača, saj vstopnina v večje parke stane po 20$. Tam si najprej oglejte nasad velikih sekvoj Mariposa Grove, se odpeljete do najlepših razgledov na Glacier point (odprt od maja do decembra, več TUKAJ), nato v Dolino Yosemite z večstometrskimi slapovi, skoraj kilometer visokimi navpičnimi stenami El Capitana in Half Dome-a (lep razgled na dolino je iz razgledišča Tunnel View) ter se popoldne odpravite čez skoraj 3000 metrov visok prelaz Tioga (če je odprt – več info TUKAJ) na vzhodno stran Sierre Nevade v mestece Lee Vining. Če še imate energijo se v mesečini sprehodite do jezera Mono.
Če se boste zaradi časovne razlike še vedno zbudili zelo zgodaj, izkoristite ta čas za ogled verjetno najlepšega mesta duhov (“ghost town”) Bodie (50km severno), nato se vrnite nazaj do mesta Lee Vining, si oglejte južno obalo jezero Mono (South Tufa), ter se odpeljite južno po cesti 395 proti Dolini Smrti (Death Valley). Tik pred mestecem Bishop napolnite rezervoar avtomobila na obcestni črpalki na manjšem indijanskem rezervatu, kjer je zaradi nižjih davkov kar nekaj cenejši kot drugje ter bistveno cenejši kot v Death Valley. Na odcepu za Dolino Smrti je mestece Lone Pine (zadnja priložnost za ugodno hrano pred Las Vegasom!), nad katerim se dviga Mount Whitney, z 4200m najvišji vrh celinskih ZDA (brez Aljaske in Havajev). Če potovanje podaljšate za en dan si v bližini mesta oglejte divjo pokrajino Alabama Hills, kjer so posneli veliko hollywoodskih filmov, ter se zapeljite do v Ancient Bristlecone Pine Forest, gozdiček z najstarejšimi drevesi na zemlji. Brez teh dodatnih ogledov pa bi morali v zgodnji popoldanskih vstopiti v Dolino Smrti, kjer bo v večini letnih časov prevroče za daljše sprehode, zato priporočamo le kratke postanke ob sipinah Mesquite Falls, Devils Playground, ter pogled na sončni zahod na Zabriskie Point. Od tam imate potem še 2h vožnje do Las Vegasa. V Las Vegasu je na voljo ogromno hotelov, priporočamo da ste v bližini glavne ulice Strip, naš dom ob zadnjih dveh obiskih je bil hotel Hooters (3*).
Ker je glavna ulica Strip sredi dneva prevroča za sprehod, priporočamo ogled “starega” dela mesta – Freemont Street, ter dobre pol ure vožnje oddaljenega jeza na reki Colorado Hoover Dam in seveda namakanje v hotelskem bazenu. Proti večeru predlagamo sprehod po ulici in obisk najbolj zanimivih hotelov ter brezplačnih atrakcij ob ulici – plesoče vodomete pred hotelom Bellagio, izbruh vulkana pred hotelom Mirage in gusarsko bitko pred hotelom TI
Zjutraj nadaljujte ogled narodnega parka Bryce kje drugje kot na Sunrise point, zelo pripročamo tudi spust v “kanjon” po Navajo trail in povratek po Queens Garden, nato pa se po panoramski cesti UT 12 odpravite proti narodnemu parku Capitol Reef (2:40h, park je v primerjavi z ostalimi manj atraktiven in naj vam služi le za krajši predih) in naprej proti Moabu (2.30h). Če vam bo še ostalo kaj časa in energiji pa se lahko spotoma ustavite še v Goblin Valley State Parku.
Mestece Moab je pravi center pohodnikov in adrenalinskih športnikov sredi puščavske planote, v kateri imate kaj početi tudi cel teden, mi smo pred leti tam za 4 dni ugodno najeli kar manjšo hiško v centru mesta. Najlepše stvari pa lahko vidite tudi v enem dnevu, še posebno če uspete vstati dovolj zgodaj in si ogledate sončni vzhod pri Mesa Arch v narodnemu parku Canyonlands. Če imate na voljo samo en dan odsvetujemo dolgo vožnjo do glavnega razgleda v tem parku, Island in the Sky, saj vsaj po našem mnenju lahko podoben in mogoče celo lepši razgled vidite v bližnjem Death Horse Point-u. Večino dneva pa si rezervirajte za narodni park Arches, kjer si v krajših sprehodih po lepo označenih poteh oglejte nekatere izmed največje svetovne zbirke naravnih lokov (npr. Landscape Arch in področje Windows), nikakor pa ne izpustite sončnega zahoda ob simbolu zvezne države Utah (imajo ga tudi na avtomobilskih tablicah namesto grba) – Delicate Arch.
Arches in Canyonlads
Iz Moaba se odpravite proti jugu proti legendarni pokrajini iz “western” filmov Monument Valley. Lep pogled na legendarno pokrajino imate že iz same tranzitne ceste, za boljši vpogled v pokrajino in življenje in kolturo Navajo Indijancev pa se ustavite v istoimenskem “Tribal Park”. Nekaj kilometrov pred “dolino spomenikov” tik pred mestecem Mexican Hat pa priporočamo še kratek, 7km ovinek na razgledno mesto Goosnecks z izjemnim pogledom na okljuke reke San Juan. Ker mestece Page razen motelov in trgovin ne ponuja posebnih zanimivosti, si lahko v popoldanskih in večernih urah ogledate še katere od številnih umetnin narave v njegovi bližini – npr Antelope Canyon (spodnji in zgornji), Horseshoe band, jezero Powell, Toadstool Hoodos, ….
Če radi fotografirate in ste pripravljeni plačati precej zasoljeno ceno (48$ na osebo!) si rezervirajte opoldanski termin v Upper Antelope Canyon, saj lahko značilne žarke sonca v kanjonu vidite le, ko je sonce direktno nad zelo ozko(okoli 2 m!) sotesko, Ogled Antelope Canyona je možen le na vodeni turi! Precej lažji dostop je do razgleda nad okljukom reke Colorado – Horseshoe band, kjer lahko avto preprosto parkirate na označenem parkirišču ob glavni cesti in se sprehodite nekaj minut po planoti, dokler naenkrat pred vami ne zmanjka zemlje in se vam odpre razgled na reko Colorado globoko pod prepadnimi stenami. Od tega razgleda naprej nadaljujte pot po cesti 89 (Google Maps ima tukaj napako in vas usmeri po napačni cesti) do okoli 1:30h oddaljenega južnega roba (South Rim) narodnega parka Grand Canyon. Cesta vas vodi mimo večih razglednih točk, najlepši pogled na veličastni kanjon pa je ob sončnem zahodu – priporočamo, da avto pustite v Grand Canyon Village in se z brezplačnim javnim prevozom odpravite po cesti Hermit Road do različnih razgledišč, verjetno najlepši pa je pogled iz Hopi Point. Nočitvene zmogljivosti v samem parku in bližnjem mestecu Tusayan so običajno zelo drage, zato priporočamo vožnjo do okoli 1h oddaljenega mesta Williams, kjer je na voljo veliko motelov in hotelov za vsak žep.
Iz Williamsa nas pot vodi proti zahodu v smeri Los Angelesa, po trasi, kjer je pred desetletji potekala tudi legendarna Route 66. Na začetku najdaljšega še ohranjenega predela originalne ceste v mestecu Seligman je zato v zadnjih letih nastal neke vrste živi muzej t.i “Mother Road”, ki ponuja sicer turističen a vseeno zanimiv pogled na Ameriko v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Pot nadaljujemo skozi narodni park Joshua Tree proti Mestu Angelov, pozen večerni prihod nam prihrani čakanje na pogostih dolgih zastojih tega ogromnega velemesta, ki skupaj s predmestji od vzhoda do zahoda meri kar okoli 200 km, širše območje mesta (Greater Los Angeles Area) pa pokriva območje veliko za več kot 4 Slovenije, na katerem živi dobrih 18 milijonov prebivalcev!
Ogled mesta, kot ga poznamo iz filmov – zvezde slavnih in manj slavnih na Hollywood Walk of Fame, vožnja skozi soseski Beverly Hills in Bel Air, ter sprehajanje po plažah Santa Monice in Venice. Ob daljšem postanku v mestu priporčamo tudi oglede zabaviščnih parkov Universal Studios in originalngea Disneylanda (predvsem z otroki, mlajšimi od 10 let).
Travelodge at LAX
Vožnja po obalni Cesti 1 (oz. Hwy 1)proti 700km oddaljenemu San Francisca. Na začetku se peljete skozi mesta kot so Malibu in Santa Barbara, katerih imena poznamo predvsem iz različnih televizijskih serij. Cesta nadaljuje pot mimo plaž Pismo Beach in Morro Bay proti strmim obalam Big Sura. Od mesta Monterey (z enim najbolj znanih akvarijev na svetu) se zopet začne gosto naseljeno področje, ki se skozi t.i. Silicon Valley nadaljuje vse do San Francisca.
Za konec ponovno San Francisco, ogled centra in največje ameriške kitajske četrti, zapora na otoku Alcatraz, morskih levov,… Še zadnja priložnost za nakup spominkov ali “šopinga” kar tako, od oblek do tehnične robe, ki je v velikih ameriških trgovskih centrih (“mall”) ob veliki izbiri pogosto na voljo precej ugodneje kot pri nas doma. Vračilo avta nazaj na letališče in povratek domov.
Za vstop v ZDA morate pred odhodom (vsaj 3 dni, raje več) izpolnit elektronski obrazce ESTA, kar stane 21$. Več o tem in tudi direkten link na strani slovenskega zunanjega ministrstva TUKAJ, navodila za izpolnjevanje TUKAJ. POZOR: če vtipkate ESTA v Google vam pokaže tudi več lažni strani, kjer vam postopek drago zaračunajo, zato prijavo obvezno začenjajte na povezavi iz zanesljive strani kot je stran slovenskega zunanjega ministrstva zgoraj.
Do ESTA niso upravičeni vsi,
- ki so potovali ali bivali v Demokratični ljudski republiki Koreji, Iranu, Iraku, Libiji, Somaliji, Sudanu, Siriji ali Jemnu po 1. marcu 2011 (z omejenimi izjemami za potovanja v diplomatske ali vojaške namene v službi države VWP).
- ki so potovali ali bivali na Kubi po 12. januarju 2021 (z omejenimi izjemami za potovanja v diplomatske ali vojaške namene napoteni s strani države VWP).
- ki so tudi državljani Kube, Demokratične ljudske republike Koreje, Irana, Iraka, Sudana ali Sirije.
Ti potniki morajo pred potovanjem v ZDA obvezno pridobiti vizum.
Še več o potovanjih po ZDA, vključno z našimi potopisi, pa si preberite na povezavi http://www.posvetu.si/blog/category/potopisi/zda/
Naša vodena potovanja po ZDA:
“ROAD TRIP” PO ZAHODU ZDA – idealni prvomajski termin 2025
“ROAD TRIP” PO ZAHODU ZDA – prvi maj 2024
Potovalne informacije:
NAJEM VOZILA:
AUTO EUROPE (po naših izkušnjah najbolj ugoden in zanesljiv posrednik za najem vozila v ZDA)
NOČITVE:
BOOKING.COM (največja agencija za rezervacije, podroben opis namestitve, v slovenščini)
PREVOZ DO LETALIŠČA / PARKIRANJE:
GoOpti (najbolj razširjeni kombi prevozi iz cele Slovenije, 5€ popusta, v slovenščini)
ParkVia (primerjava in rezervacija ugodnih parkirišč ob letališčih, v angleščini)
ORGANIZACIJA POTOVANJA
CLIMATES TO TRAVEL (vremenska povprečja za cel svet, kdaj je najbolje potovati)
TRIPADVISOR (opis turističnih znamenitosti, hotelov in restavracij po celem svetu, z ocenami obiskovalcev)
Super program. Hvala! Upam, da ga v kratkem izvedem … 🙂
Tole je pa po mojih izkusnjah zelo natrpan plan. Me spominja na kaksno turisticno agencijo, kjer pridejo turisti za pol ure v Ljubljano in mislijo, da so videli celo Slovenijo. Prav tako je omenjenih 2500 km zelo malo za tole ruto. Jaz sem sel po zelo podobni ruti dobrih 10 let nazaj in sem naredil 3200 milj, kar je vec kot 5100 km pa si niti nisem uspel ogledati vsega, kar je tule nasteto.
Yosemite – recimo 2 dni je komaj dovolj. To je nekako tako, kot ce bi rekel, da bi v enem dnevu zelel precekirati cello podrocje od Bohinja, Bleda, Komne, Krnskega jezera, preko Sedmerih jezer, Triglava, pa nazaj do jesenic. Se ne da.
Zion je za moje pojme od oktobra do spomladi brezvezen in se ga lahko izpusti. Poleti pa ni OK, ker je prevec turistov. Mogoce pred pocitnicami. Ce se pa gre tja ob pravem casu, se gre pa lahko na Canyoning, kar vzame kar kaksna dva dneva minimalno. To je pa zelo zanimivo.
Death Valley ima tudi zanimiva podrocja in bi bilo 2 dni nekje optimalno. Lahko pa tudi vec. Ampak med Aprilom in Oktobrom je tam hudo vroce, tako da ne priporocam. Enkrat sem bil tam okoli 10. Aprila in je bilo hujse, kot pri nas sredi najhujsega poletja, okoli 20 Novembra je bilo pa se znosno.
Bryce Canyon se da vecinoma precekirati v enem celem dnevu ampak je treba imeti dobro kondicijo, ker je precej vzponov gor in dol za vision Smarne gore in to se dogaja na vecji visini kot je nas Triglav.
Moab – Ce se gre v Arches National park se lahko res tistih nekaj najvecjih znamenitost precekira v enem dnevu. Vzpon do Delicate Archa je priblizno kot na Smarno goro, ni pa nobenih markacij, tako, da se da zaiti iz poti, ce si prehiter in ne gledas kamnitih piramid, ki jih imajo v USA namesto markacij.
Antelope Canyon tu je en ogled Upper canyona res dolg 1 uro. Za dobre posnetke pa je tam treba biti okoli 12 ure, ker ob 12ih sijejo soncni zarki pod pravim kotom za fotkanje. Potem je naceloma cas le se za Horseshoe Bend. Je pa to tudi sicer podrocje zelo zanimivo. Antelope Slot Canyon sploh niti ni najvecja atrakcija. Tam bi bil lahko celteden, da bi si lahko ogledal samo nekaj od najvecjih atrakcij.
Pozdravljen Peter, hvala za deljenje izkušenj. Se povsem strinjam z vami – ta plan je precej napolnjen, a izvedljiv – smo pa tudi napisali, da bi bilo idealno 3 tedne. 2500km je mišljeno povprečno na teden, kar znese okoli 7500km za 3 tedne. Mi smo bili 3x po 3 tedne in vedno naredili od 6500-9500km.
Za Zion se strinjam, a ker je spotoma in če imaš letno karto za narodne parke se zagotovo splača peljati skozi. Tudi za Death Valley vidim, da sva istega mnenja, na žalost pa tam še nisem bil v zimskem času. Glede Bryce se mi zid, da lahko v enem dnevu vidiš kar veliko, če prideš zvečer na sončni vzhod, zjutraj pa na vzhod in eno turo v dolino in nazaj. V Moabu in v Page (oz. v kampu 30km v smeri proti Kanabu) pa smo tudi sami bili v vsakem mestu po vsaj 4 dni skupaj in nam tudi slučajno ni bilo dolgčas, pa še ob naslednjem obisku smo lahko imeli dan ali dva kaj novega za videti. Ko bo čas načrtujemo tudi kakšen članek posvečen bolj podrobno tem krajem, V Page smo bili prvič leta 2005, ko večina teh sedaj že precej znanih atrakcij (Antelope Canyon, Horseshoe Bend, Wave, različni hoodos, Alstom point, …) sploh še ni obstajala v turističnih vodičih, še na terenu si moral parkirati ob cesti kar na slepo in upati, da si si prav zapomnil opis domačinov. Glede Yosemite pa priznam da nisem bil tako super navdušen, smo v Evropi kar razvajeni glede podobne narave, pa sem bil tam v času, ko so bili slapovi na maksimalni moči. Gremo drugo leto spet z načrtom kampiranja v dolini, bom videl, če me bo bolj navdušil.
Yosemite se dejansko lahko izpusti, ker ni nic posebno novega, kar se ze ne bi videlo pri nas. Moja pripomba je bila bolj na to, da ce je pa nekdo ze tam, potem si ga pa kaze nekoliko natancneje ogledati.
Meni je pri Lake Powell okolici vsec ravno to, da ni nikjer opisanih lokacij v vodicih, ampak je treba poiskati po internetu. Jaz imam oznacenih kar precej zelo zanimivih lokacij iz tega podrocja.
Pozabil sem se dopisati, da je za Arches national park tudi primerno rezervirati vec dni. Ko sem sel prvic, je bilo prvi dan vse oblacno in ni izgledalo nic zanimivo, Drugi dan je bil pa zelo lep vecer. Pri Delicate Arch je edino problem, ker se pod njim usede cela gruca ljudi. To je tako nekako, kot ce gres pri nas slikati v Rakov Škocjan Veliki naravni most in lahko cakas celo vecnost, da se ti ljudje umaknejo, zraven pa zamudis primerno svetlobo.
no, velikih sekvoj pri nas ravno ne moreš videti .). Mi je pa zelo všeč druga stran Sierre Nevade, vožnja po cesti 395, ko imaš na eni strani nekaj 100km dolgo verigo zasneženih 4000-akov, na drugi strani pa vročo puščavo. Leta 2011 sem se na primer konec maja dopoldne smučal na skoraj 3000m na temperaturi po 0°C, 2 uri kasneje pa bil na -80metrov nadmorske na +45 v Death Valley :). Tako da čeprav je veliko vožnje, mi je kombinacija velike sekvoje, El Capitan, Mono Lake, Alabama Hills, Death Valley in LAs Vegas v 24h ena bolj norih na svetu.
Pri Delicate Arch je bilo pri nas kot na sliki zgoraj (naša slika), tako da se je dalo lepo slikati, ker so bili vsi ljudje v “amfiteatru”.
Seveda pa se v 2 tednih ni mogoče podrobno posvetiti posamezni regiji, a na žalost precej ljudi ne dobi več dopusta in zato sem tudi plan tako zastavil, vsak pa ga lahko brez težav raztegne na 3 tedne.
Se popolnoma strinjam s Petrom.
Bi pa dodal, da Yosemite absolutno ja. Samo spomladi, ko se ves sneg topi in je park poln slapov. V drugem letnem času pa omenjeni park, res ni nič pretresljivega …
LP, Matjaz
Se strinjam z Admin. To je pač načrt, vzameš kar ti paše in kar zmoreš. Seveda nikdar ne boš videl vsega, in to tudi ni namen takih “multi atraction” potovanj. Tudi celega New Yorka ne moreš videti npr. v enem mesecu, pa vendar sem imel sam 3 dni več kot dovolj da občutim ta utrip.
Če pa hočeš videti zadeve v podrobnosti pa pač črtaš del atrakcij ali pa podaljšaš potovanje. Tako enostavno je to 🙂
lp
Pozdravljeni,
tale članek mi je kot pisan na kožo, ker razmišljava nekako v tej smeri za spomladi 2015 (konec aprila – maj). Najprej me zanima glede letalskih kart – je smotrno iskati karto za različno dohodno/odhodno letališče (npr. da bi letela v SF, vračala pa se iz LA oz. obratno) in do katere cene je karta ugodna. Glede na to, da bova tam spomladi, me zanima kako je kaj s spanjem v parkih (kampiranje bo najbrž še malo problem – no, pa šotora ne bova jemala s seboj) – imajo v parkih postavljene kakšne njihove šotore oz. glede motelov me zanima kako je (predvidevam, da so dragi). Glede avtomobila – se bolj splača vzeti dizel ali bencinarja? …. planirava nekako 3 tedne …. bom vesela še kakšnega predloga kako in kaj videti, doživeti (vem da je veliko za videti, pa da vsega itak ne bova uspela, samo da bi okvirno vedela, kakšne so možnosti 🙂 ) …
LP Maja
Pozdravljeni,
ta tura ni mišljena za spanje v šotorih ampak v motelih, soba za 2/4 se dobi tudi od 30€ naprej, v povprečju pa računajte nekje okoli 40-50€. ČE pa bi hoteli spati v hotelih znotraj parkov pa so cene precej višje (tukaj predlagamo spanje na obrobju)
dizla prakitčno ne morete najeti – 99% avtov, ki se odddaja, so bencinarji, sploh v kaliforniji dizlov ne marajo preveč, ker preveč svinjajo okolico.
ugodne karte so nekje do 600€, trenutno malce spremljajte naše ponudbe, trenutno so dobre ponudbe iz Zagreba in z Turkish iz Dunaja/Budimpešte/Benetk, glejte povezavi v članku, le terminov je sedaj manj na voljo 8ni več v poletju, iz Dunaja je cena nižja – cca 550€.
konec aprila / maj je super obdobje, mi smo bili 3x v tem času, nekaj naših potopisov si poglejte tukaj http://forum.posvetu.si/phpbb/viewforum.php?f=10&sid=47943a0ea9ca5a65ffd0cc379d69cbce
je pa v tem času povsem možno, da bo npr. prelaz tioga še zaprt, tako da bi morali turo malo modificiati.
lp, Miha
Ugodna karta kupljena, zdaj bo pa pocasi na vrsti ostalo planiranje. Ker vidim, da je ze kar veliko izkusenj s tole traso, bi bila vesela kaksnega maila za posredovanje vecih informacij (rezervacije, kampiranje, nocitve, parki….) in idej, kako optimalno izkoristit 20 dni dopusta 😉
Lp Maja
Ugodna karte kupljena, pocasi pa bo treba planirati naprej. Ker vidim, da je s tole traso ze kar veliko izkusenj, bi bila vesela kaksnega kotakta-maila za podrobnejse informacije (rezervacije, kampi, nocitve, …) in ideje, kako optimalno izkoristiti 20 dni dopusta 😉
Ciao Maja, kolko pa si dala za karto in točno za kateri termin, če ni skrivnost, saj mi2 tudi planirava da bi šla podobno turo po 22.4. za cca 3 tedne….Lp.
V forumu sem našel en post, po moje tvoj…potujeta 28.aprila do 18.maja? 😉
Vse zainteresirane za podben krog po nacionalnih parkih bi opozoril, da je Mariposa Grove (sekvoje v Yosemite parku) od julija 2015 do julija 2017 zaprt zaradi kompletne obnove.
Predlagane alternative so: Toulumne Grove in Merced Grove, ki sta tudi v Yosemite parku.
Pozdrav.
Imam eno vprašanje februarja iti podobno turo ali je preveč snega in neprevoznih cest,ker bi rad pobegnil nekam na bolj toplo vsaj od 20 stopinj plusa navzgor 😀
Tale prispevek je več kot dobrodošel.
V sept/okt načrtujeva s punco zelo podoben potep (3 tedne). Ne vem zakaj mi google ne dovoli ustvariti kompletne poti (pri točki “J” mi ne ponudi nadaljevanja poti zato sem ustvaril 3 zemljevide).
Izkušene bi lepo prosil za kak nasvet koliko dni kje preživet in kje prespati (tukaj imam v mislih vse razen LA,SF,LV).
[img]http://shrani.si/f/1F/f0/1mQsssZn/1.png[/img]
[img]http://shrani.si/f/16/cI/20bmpWb9/2.png[/img]
[img]http://shrani.si/f/Q/CZ/2Rkr8sHC/3.png[/img]
Hvala in lep pozdrav.
Kot naročeno! S fantom potujeva za 13 dni prvega maja. Tura Las Vegas, Canyon, Los Angeles, San Francisco in po parku nazaj v LV. Veva, da bo zelo natrpano, zato ze veselo prebirava vase bloge in nasvete, kako se cimbolje lotiti zadeve.
Par komentarjev/predlogov za se boljso izrabo:) v smeri kot predlaga avtor:
– Costal Higway LA-San Fran prevozite v celoti – se pravi izhod v Carmelu oz Montereyu
– prelaz Yosemite – Death Valley je do konca marca ponavadi snezen/zaprt tako da kaksen mustang cabrio odpade:)
– ce ste ze v Las vegasu obvezen skok do Hoover dam in od tam nazaj na ruto
– glede NPov je zgoraj dosti dobrih kometarjev
– od Kingmana do Needlesa se res splaca iti cez Otoman – eden nejlepsih delov Routa 66
– potem od Needlesa ne proti Barstowu ampak po 95 cez puscavo proti Palm Springs/ oy Palm desert – cenejsi i nato preko La Quinte v San Diego
– ce ze delate zahodno turo je San Diego must – za zelo zmerno ceno se da prenociti na Coronadu – 2 dni je cisto OK
Živjo
Kako pa je z prenočitvijo po narodnih parkih? Je bolje rezervirati zunaj parka ali v parku? Gre brez rezervacij? Mogoče kakšen predlog za mesto/mesta ob omenjenih NP?
thx
Aja pa še to: kako bi si tale članek, tekst in zemljevide, shranil na svoj PC?
thx
Mene pa zanima, kako ste dobili strošek goriva 200€ za približno 2500km?
Sedaj je nekaj ceneje, ker je cena nafte tako upadla. Okviren izracun pa je bil: poraba med 8-10 l na 100km, se pravi cca 200-250l bencina, ob nekdanji ceni okoli 1€/l, sedaj je cena bližje 0,6€/l, tako da je ta strošek skoraj pol nizji.
Enkratne informacije na enem mestu!
Imam pa le eno vprašanje glede najema avtomobila… Ali je res, da v nekatere NP ne spustijo navadnih limuzin (npr. ford Focus) in bi bilo bolje imeti avto ranga SUV? Ali je vse dostopno kar z “navadnim” avtom?
Hvala za kakršnokoli informacijo…. ravno razmišljamo kak avto bomo rentali.
99% stvari je dosegljivo z navadnim avtom, sploh v narodnih parkih. Uradno tudi SUV ne smes voziti po neurejenih cestah tako da ni razlike.
Sploh v narodnih parkih so ceste lepo urejene. Mogoče so lahko problem kakšne druge, manj turisticne ceste, recimo do Wave, Alstom point,… pa tudi tam ni nujen SUV. So pa seveda povsod koticki, dostopni izključno s pravimi terenci, a teh ne moreš najeti v velikih agencijah, mogoče na mestu samem za en dan (in če znaša voziti pravi off-road).
Najlepša hvala za pojasnilo.
Imam pa še eno malenkost za vprašat, ki se nanaša na “letno vstopnico za nacionalne parke”? Za katere parke ta karta velja? Vse (tudi Zion, Bryce, Grand Canyon, Sequoia….)? Ali moramo posebej za vsak park plačevat vstopnino / avto?
Ja, velja za vse narodne parke (“National Park”), ter še nekatere druge znamenitosti, ki spadajo pod zvezno upravo. Ne velja pa za “state” parke. Več tukaj:
http://store.usgs.gov/pass/annual.html
Ce bo se kdo rabil za v prihodnje glede vstopnine.
Jaz sem sel ponovno lansko leto (2016). In stvar je taka, da so parki ala Arches National Park, Bryce Canyon, etc. ponoci odprti, ampak park ranger-ji pridejo v park sele ob 8. uri zjutraj. Ker sem sel v parke z namenom fotografiranja, sem seveda moral biti na lokaciji ze pred soncnim vzhodom. Ta je bil okoli 6:45. Se pravi, da ni bilo ob vhodu nobenega ranger-ja in zato nisem mogel placati. Ampak kasneje tudi nihce ni preverjal, ali imas karto ali ne. Izjema je npr. The Wave, kjer pa res zelo strogo preverjajo.
In ker sem precej snemal iz zraka tudi z dronom – v parkih letenje sicer ni prepovedano, je pa prepovedano vzletanje in pristajanje – sem moral to urediti preden so v park prisli ranger-ji. Se pravi, da sem moral s temi aktivnostmi zakljuciti pred 8. uro. Ob 8. uri je bila pa ze itak prevec mocna svetloba za kaj resnega posneti.
Hocem reci, da se da v parke priti zastonj, le dovolj zgodaj morate biti tam.
Peter, nihče ni rekel, da se ni možno pretihotapiti v park. Tudi v hotelu se da spati zastonj, če vlomiš v sobo, prav tako je hrana zastonj, če jo ukradeš in pivo v gostilni, če pobegneš, ko bi moral plačati račun. Če pa spoštuješ predpise in ljudi, ki ti omogočijo ogled teh zanimivosti (verjetno si se do tja pripeljal po cestah, ki niso padle z neba) potem o tovrstnih krajah seveda sploh ne razmišljaš in z največjim veseljem in ponosom plačaš dejansko simbolično vstopnino 80$ za celo leto za celo skupino za vse parke. Tudi jaz sem že večkrat vstopil v narodni park sredi noči (npr. leta 2015 v Death Valley okoli 3h zjutraj, pa leta 2008 v Canyonlands okoli 4h zjutraj), ko ni bilo nikjer nikogar, a sem seveda poskrbel, da sem ustrezno plačal. Veliko State parkov in kempov v njih sploh nima zaposlenih ljudi za pobiranje vstopnine ampak ima pri vhodu le posebno škatlo, kamor vržeš vstopnino in je plačilo na zaupanje, a priznam da tudi pomislil nisem, da vstopnine ne bi plačal, ker pač me nihče ne vidi, če se švercam… Wave je drugačen problem, tam bi vsi z veseljem plačali vstopnino, a je število obiskov močno omejeno.
Bravo Miha za tvoj odgovor.. kar je še hujše, je da se pri nas po forumih da dobiti annual passe z že enim podpisom za 40 dolarjev.. pa rečmo da imaš vsaj enega sopotnika to pomeni 20 dolrjev na osebo na celo potovanje..če ti je pa to težko plačat potem si pa res preveč šktr da bi po svetu hodil 🙂
Živijo,
imam namen narediti podobno pot kot je opisana, samo da bi še vključil San Diego in pri Brycu obrnil dol proti GC. Plan je v soboto pristati v SF in iti čez Yosemite in DV do LV, kjer je v sredo že narejena rezervacija. Zanima me kaj predlagate glede sequoia national park? Iz kje ga je najlažje delati? Razmišlam da bi skočil na poti iz LV do SD mal iz poti? Mnenja, izkušnje…?
Zdravo
Ima kdo izkušnjo z najemom avtodoma za opisano pot? Kakšne so cene? Mislim da bi se za 4 ljudi že lahko splačalo.
Zdravo
Zanima me v januarju če je primerno za ta obisk zaradi vremena kakšna je temperatura?
Lep pozdrav,
S ženo sva dobila ugodno karto v marcu škarjat let (440€ Airfrance), zato sva se odločila za obratno varianto. Pristanek v LA 8.3, odhod domov iz SF 21.03. Prosila bi za pomoč kako najbolj efektivno izkoristit tak plan, s tem da bi vključila še San Diego. Torej od večjih mest bi obiskala: LA, SD, LV, SF.
Dragi popotniki !
1. Zakaj potujete
– posiljanje fotografij na facebook
– posiljanje fotografij in sms znancem
– divjanje od zanimivosti do zanimivosto
2.Vzemite si dovolj casa !
– Jugozahod ZDA je veliko podrocje
– primerjajte s Slovenijo
3. No money no funny !
– ne planirajte na Booking.com najcenejsih namestitev vnaprej
– ne hranite se kot lowclass kajti tudi v ZDA je hrana dobra
– ce ni denarja za 3 – 4 tedne pocakajte se eno leto da ga prihranite
4. Ali resnicno zelite potovati ali ste padli v potovalni BOOM ???
– prijatelji vas bodo cenili tudi brez blogov ,fotografij in selfijev
Drago, pravilno razmišljanje! Mi je všeč :).