Travel safety map 2017 – kako varna so različna področja po svetu
Organizaciji International SOS in ControlRisks sta predstavili zemljevid sveta glede na varnost za popotnika. Svet sta razdelila na 5 področij glede na varnost, v prvem najbolj varnem področju pa je le dobrih 10 držav, vse skandinavske (Norveška, Švedska, Danska, Finska in Islandija), Švica, Liechtenstein in Luksemburg, nekaj osamljenih otočkov kot so Sejšeli, Kiribati in Palau ter tudi Slovenija! Na drugi strani spektra so pričakovano države, kjer divjajo oboroženi spopadi: Sirija, Afganistan, Jemen, Libija, Somalija, vzhodna Ukrajina, Mali, Južni Sudan, …, ki običajno niso ravno visoko na listi želja naših bralcev.
Je pa kar nekaj med popotniki priljubljenih območij, ki so označena z drugo najslabšo oceno (visoko varnostno tveganje, razvrščenih od zahoda proti vzhodu): osrednja in severna Mehika, sever Gvatemale (tudi okolica Tikala), cel Honduras in El Salvador, celotna Venezuela ter deli Kolumbije, deli Etiopije, Indije in Nepala, mejno podorčje med Uzbekistanom, Kirgizistanom in Tadžikistanom, obmejno področje med Tajsko in Burmo, skrajni jug Tajske, jug Filipinov ter celotni otok Nova Gvineja (tudi zahodni, Indonezijski del). In čeprav je Evropa ob Avstraliji/Oceaniji še vedno najbolj varna celina, pa se je po ocenah popotnikov tveganje prav v njej letos najbolj povečalo…
Terorizem je sicer visoko na listi nevarnosti, a v resnici je največ potnikov podvrženih manjšim nevarnostim kot so kraje (kar se je nam zgodilo v začetku tega meseca v državi iz prvega, najbolj varnega področja) in nevarnosti v prometu. Podobno je pri zdravstvenih tveganjih – lanski izbruh virusa Zika je spremenil kar nekaj potovalnih načrtov, a dejansko je predstavljal zanemarljivo majhen delež zdravstvenih problemov popotnikov v letošnjem letu.
Dober povzetek tveganj in njihovega vpliva na popotnike pa si preberite v članku na spletni strani časopisa Daily Mail.