Sumatra 2016, 2.del – Rajsko otočje Banyak, otok Palambak
Za začetek vam izdam skrivnost: da, še obstajajo rajski otroki, kjer je narava tista, ki piše pravila in smo ljudje v manjšini in tako zelo majhni…
Otočje Banyak sestavlja 99 otokov, poseljenih je samo nekaj. Turistov na otokih skorajda ni. Pot do tu je namreč dolga in naporna. Če samo izračunam iz Slovenije: 12 ur vožnje z letalom do Singapura, še en let do Medana, nato vsaj 9ur vožnje do mesteca Singkil in 4 do 5 ur vožnje z ladjo, da prideš do glavnega otoka. Potem pa še vsaj kakšna ura ali dve vožnje s čolnom do rajskih otočkov. Pot ni enostavna in ne, tu ni letališča, ki bi ti olajšalo dostop. Za raj se je potrebno potruditi.
Ob osmi uri zjutraj naj bi ladja za Balai na otočju Banyak odpeljala iz mesteca Singkil. V pristanišču smo bili nekaj minut pred osmo, ob osmih pa že na ladji. Čakali smo in čakali, nič se ni dogajalo. V pristanišči je bilo še več ladij, vse se se polnile, naša je ostajala skoraj prazna. Šele po kakšni uri čakanja smo izvedeli, da vse ladje štartajo šele, ko je plima dovolj visoka, da ladja izpluje iz kanala. To je nekje med osmo in dvanajsto uro, kašnega časovnega razporeda seveda ni. V našem primeru smo štartali okoli pol enajstih. Ladja je bila napol prazna in na našo srečo morje dokaj mirno, čeprav je tu velikokrat zelo valovito. Vožnja traja 4-5 ur. In že prvi stik z otoki je sanjski – povsod naokrog rajski otočki s palmami, peščenimi plažami in turkiznim morjem. Ladja pripluje v mestece Balai, kjer smo bili že vnaprej dogovorjeni z lokalnim ribičem za prevoz do otočka Palambak. Čakala nas je zame najbolj strašna vožnja po morju v mojem življenju. V majhni leseni lupini smo se prebijali skozi valove in po dveh dolgih urah prestrašeni in popolnoma premočeni končno dosegli naš sanjski otok. Ko smo stopili na kopno, smo vriskali od veselja in si rekli, da če se valovi ne umirijo, ostanemo tu za vedno 🙂
Palambak je res rajski otok. Na otoku je 12 bungalovov in to je vse. Nobene vasi ni, nikjer nikogar. Morje toplo, mlečno turkizne barve, na plažo bela mivka, palme polne kokosov, med bungalovi pa zasajena mehka trava, da povsod hodiš bos. Bungalovi sploh nimajo ključev, vse gre na zaupanje. Noter je zakonska postelja, za otroka velik jogi na tleh, čez mreža proti komarjev in to je vse. Spredaj pa ogromna terasa s super ležaniki in direktnih pogledom na morje, ki ga slišiš, vohaš in se ga lahko skoraj dotakneš.
Prvi dan je bilo na otoku okoli 14 gostov. Naslednji dan jih je zaradi slabega in nepredvidenega vremena in morja otok zapustilo 6. Na otoku nas je ostalo 8 in če verjamete ali ne, smo bili to dve slovenski družini z majhnima otrokoma. Neverjetno, kako daleč, na nekem majhnem otoku, se srečamo ravno Slovenci. Otroci so bili presrečni, imeli so družbo, raziskovali džunglo in rabutali kokose.
Skupaj smo raziskovali otok. Veliko časa nam ni vzelo, saj ni velik. Sredi otoka je džungla, ki je bila v teh dnevih popolnoma premočena in blatna. Prehoditi smo morali visoko travo, postaviti štore in debla čez blato, toda za nagrado za trud se ti na drugi strani odpre še ena sanjska plaža z belo mivko in palmami. Tu, na vzhodu, ni valov. Čakalo nas je popolnoma mirno morje. Kopali smo se, pobirali školjke na obali, se igrali s palicami in fotoaparatom. Mir in tišina, nikjer nikogar, samo narava, morje in mi. Res dopust in zaslužen počitek.
Palambak – prednosti in slabosti:
+ sanjska plaža, čudovito kopanje in idealen kraj za lenarjenje
+ odlična, zelo okusna hrana in veliko dobiš za jest
+ urejenost bungalovov in obale
+ v primeru lepega vremena je otoček rajski in z obale sončni zahod kot v pravljici
– po nekaj dneh lenarjenja lahko postane dolgočasen, ker v morju skorajda ni koral in ribic oz. so te dlje stran od obale
– izoliran, zelo oddaljen od drugih otokov, kar pomeni, da si lahko »ujet« na njemu v primeru slabega vremena
– na obalo morje prinese na kupe plastike in odpadkov iz morja, kakšna žalost, ko vidiš, kaj vse ljudje odvržemo v morje 🙁
– v primeru nevihte in dežja, otok voda popolnoma zalije (kar smo doživeli tudi sami)
+/- internet dela – nisem čisto prepričana, ali naj to napišem pod + ali – 🙂
Logistika:
- prevoz do Palambaka iz Singkila z javno ladjo (4-5ur; 27.000IDR/os) in ribiškim čolnom (1-2uri; 250.000IDR) ali pa direktno s privat čolnom = speed boat (3-4ure)
- v ceni nastanitve so vključeni trije obroki na dan, saj drugega na otoku ni (v našem primeru 250.000IDR/odrasli; 100.000IDR/otrok; otrok do 6.leta gratis)
- kontakt: http://palambakislandresort.com/; David Miller, millbah@gmail.com; dosegljiv tudi preko whatsappa in v pomoč pri organizaciji transporta do ali iz otoka
Iz Palambaka smo se odpravili na po našem mnenju še bolj sanjski otok Taliana, Pred otočjem Banyak smo obiskali ljudožerce na otoku Toba, več o našem potovanju po Sumatri si lahko preberete tukaj.